Goodyear UltraGrip Performance
Vinterdäck
Dubbade
Mellan

Goodyear logotypGoodyear UltraGrip Performance

245/40 R19 98W XL

Däckets egenskaper

245/40 R19

Dimension – bredd, profil och fälgdiameter.

Belastningsindex 98

Max 750 kg per däck.

Hastighetsindex W

Högsta tillåtna hastighet 270 km/h.

Vinterdäck

Säsong som däcket är avsett för.

Dubbat

Vinterdäck med dubbar för bästa grepp på is.

XL (Extra Load)

Extraförstärkt – tål högre last och lufttryck.

Fälgskydd

Förstärkt fälgkant (MFS/FP/FR) som skyddar fälgen mot trottoarkanter.

BMW (★)

Originalmontering – godkänt och anpassat för specifik biltillverkare.

EU-däckmärkning

CBränsle
BVåtgrepp
72 dBBuller (B)
3PMSFSnögrepp

Källa: EU:s produktdatabas EPREL. Värden matchas automatiskt och kan i enstaka fall avvika – kontrollera alltid etiketten hos butiken.

Priser hos 2 butiker

Priserna uppdateras löpande och jämförs opartiskt – lägsta pris visas först.

Antal

Pris

Spara upp till 393,97 SEK exklusive frakt genom att välja billigaste butiken.
Bythjul
Lägsta pris
I lager
2 775,00 SEK /st
Till butik
Dackonline
I lager
3 168,97 SEK /st
Till butik

Vanliga frågor

Är Goodyear UltraGrip Performance 245/40 R19 dubbat?
Ja, Goodyear UltraGrip Performance i 245/40 R19 är ett dubbat vinterdäck.
Hur mycket last klarar belastningsindex 98?
Belastningsindex 98 motsvarar max 750 kg per däck.
Vilken maxhastighet gäller för hastighetsindex W?
Hastighetsindex W innebär en högsta tillåtna hastighet på 270 km/h.
Vad betyder XL på däcket?
XL (Extra Load) betyder att däcket är extraförstärkt och tål högre last och lufttryck än ett standarddäck i samma dimension.

Goodyear UltraGrip Performance 245/40 R19 – jämför pris

Goodyear UltraGrip Performance i dimension 245/40 R19 med belastningsindex 98 och hastighetsindex W är ett vinterdäck som du kan jämföra hos flera butiker på Däckhjälp.se. Vi samlar aktuella priser för Goodyear UltraGrip Performance 245/40 R19 på ett ställe och visar billigaste alternativet först, både per däck och för en hel uppsättning. Enligt EU-däckmärkningen har 245/40 R19 bränsleklass C, våtgrepp B och 72 dB i bullernivå.

Passar Goodyear UltraGrip Performance 245/40 R19 din bil?

Kontrollera att dimensionen 245/40 R19 stämmer med däckstorleken på din nuvarande bil eller i ditt registreringsbevis. Stämmer både dimension och index är Goodyear UltraGrip Performance 245/40 R19 ett tryggt val – och här hittar du det till lägsta pris.