Continental VikingContact 8
Vinterdäck
Dubbfritt
Mellan
★ Testvinnare

🏆 Continental VikingContact 8 har placeringar i flera däcktester – se testresultaten

Continental logotypContinental VikingContact 8

215/50 R17 95H XL EV

Däckets egenskaper

215/50 R17

Dimension – bredd, profil och fälgdiameter.

Belastningsindex 95

Max 690 kg per däck.

Hastighetsindex H

Högsta tillåtna hastighet 210 km/h.

Vinterdäck

Säsong som däcket är avsett för.

Dubbfritt

Friktionsdäck utan dubbar.

XL (Extra Load)

Extraförstärkt – tål högre last och lufttryck.

EV / Elbil

Optimerat för elbilar – tål högre vikt och har lägre rullmotstånd och ljudnivå.

GTIN/EAN: 4019238088373

EU-däckmärkning

BBränsle
DVåtgrepp
69 dBBuller (A)
IsIs- & snögrepp

Källa: EU:s produktdatabas EPREL. Värden matchas automatiskt och kan i enstaka fall avvika – kontrollera alltid etiketten hos butiken.

Priser hos 3 butiker

Priserna uppdateras löpande och jämförs opartiskt – lägsta pris visas först.

Antal

Pris

Spara upp till 374,61 SEK exklusive frakt genom att välja billigaste butiken.
Skruvat
Lägsta pris
I lager
2 352,00 SEK /st
Till butik
Bythjul
I lager
2 395,00 SEK /st
Till butik
Dackonline
I lager
2 726,61 SEK /st
Till butik

Vanliga frågor

Är Continental VikingContact 8 215/50 R17 dubbat?
Nej, detta är ett dubbfritt (friktions-) vinterdäck.
Hur mycket last klarar belastningsindex 95?
Belastningsindex 95 motsvarar max 690 kg per däck.
Vilken maxhastighet gäller för hastighetsindex H?
Hastighetsindex H innebär en högsta tillåtna hastighet på 210 km/h.
Vad betyder XL på däcket?
XL (Extra Load) betyder att däcket är extraförstärkt och tål högre last och lufttryck än ett standarddäck i samma dimension.

Continental VikingContact 8 215/50 R17 – jämför pris

Continental VikingContact 8 i dimension 215/50 R17 med belastningsindex 95 och hastighetsindex H är ett vinterdäck som du kan jämföra hos flera butiker på Däckhjälp.se. Vi samlar aktuella priser för Continental VikingContact 8 215/50 R17 på ett ställe och visar billigaste alternativet först, både per däck och för en hel uppsättning. Enligt EU-däckmärkningen har 215/50 R17 bränsleklass B, våtgrepp D och 69 dB i bullernivå.

Passar Continental VikingContact 8 215/50 R17 din bil?

Kontrollera att dimensionen 215/50 R17 stämmer med däckstorleken på din nuvarande bil eller i ditt registreringsbevis. Stämmer både dimension och index är Continental VikingContact 8 215/50 R17 ett tryggt val – och här hittar du det till lägsta pris.