Semperit AllSeason-Grip
Helårsdäck
Mellan

Semperit logotypSemperit AllSeason-Grip

235/55 R18 104V XL EV

Lägsta pris

1 608 SEKför 1 däck

Priset gäller 1 däck. Eventuell frakt tillkommer.

Till erbjudandet hos Dackonline

Specifikation

Alla egenskaper för Semperit AllSeason-Grip 235/55 R18. Håll muspekaren över ⓘ för en förklaring.

Dimension & last

Bredd
235 mm
Profil
55
Fälgdiameter
18 tum
Belastningsindex
104
Max 900 kg per däck
Hastighetsindex
V
Max 240 km/h

Däcktyp

Säsong
Helårsdäck
Segment
Mellan

EU-däckmärkning

Bränsleklass (rullmotstånd)
C
Våtgreppsklass
C
Bullernivå
72 dB (klass B)
3PMSF (snöflingemärkning)
Ja

Specialegenskaper

Förstärkt / XL
Ja
EV / Elbil
Ja
EVc (EV compatible) – återförsäljarmärkning som visar att däcket är godkänt/optimerat för elbilar: tål den högre vikten, har lägre rullmotstånd för längre räckvidd och är ljuddämpat. Används av flera tillverkare (t.ex. Continental, Michelin).
Punkteringssäker / Runflat
Nej
Fälgskydd
Nej
Självtätande
Nej
Ljuddämpat
Nej
M&S (Mud & Snow)
Nej

GTIN/EAN: 4024067004951

Om Semperit AllSeason-Grip

Semperit AllSeason-Grip är ett prisvärt helårsdäck från mellansegmentet, designat för att erbjuda pålitlig prestanda året runt. Däcket passar bilägare som söker en praktisk lösning för varierande väderförhållanden utan att kompromissa med budgeten. Med en bred tillgänglighet av dimensioner, är detta däck ett bra val för många bilmodeller.

Vanliga frågor

Hur mycket last klarar belastningsindex 104?
Belastningsindex 104 motsvarar max 900 kg per däck.
Vilken maxhastighet gäller för hastighetsindex V?
Hastighetsindex V innebär en högsta tillåtna hastighet på 240 km/h.
Vad betyder XL på däcket?
XL (Extra Load) betyder att däcket är extraförstärkt och tål högre last och lufttryck än ett standarddäck i samma dimension.

Semperit AllSeason-Grip 235/55 R18 – jämför pris

Semperit AllSeason-Grip i dimension 235/55 R18 med belastningsindex 104 och hastighetsindex V är ett helårsdäck som du kan jämföra hos flera butiker på Däckhjälp.se. Vi samlar aktuella priser för Semperit AllSeason-Grip 235/55 R18 på ett ställe och visar billigaste alternativet först, både per däck och för en hel uppsättning. Enligt EU-däckmärkningen har 235/55 R18 bränsleklass C, våtgrepp C och 72 dB i bullernivå.

Passar Semperit AllSeason-Grip 235/55 R18 din bil?

Kontrollera att dimensionen 235/55 R18 stämmer med däckstorleken på din nuvarande bil eller i ditt registreringsbevis. Stämmer både dimension och index är Semperit AllSeason-Grip 235/55 R18 ett tryggt val – och här hittar du det till lägsta pris.